Działamy od 1930 roku
Ochotnicza Straż Pożarna w Pewli Ślemieńskiej
"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"
Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pewli Ślemieńskiej
50 lat minęło. Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Pewli Ślemieńskiej, przez pół wieku dumnie reprezentuje naszą miejscowość.
Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pewli Ślemieńskiej
1968r. rokiem założenia Orkiestry Dętej w Pewli Ślemieńskiej- przy działającym Związku Młodzieży Wiejskiej (ZMW) w Pewli Ślemieńskiej powstała Orkiestra Dęta.
W późniejszym czasie patronat nad nią przejęła Ochotnicza Straż Pożarna, co trwa do dzisiaj. Jednym z kilku założycieli orkiestry i wykwalifikowanym po kursie w Krakowie dyrygentem, był zamiłowany muzyk, Stanisław Urbaniec, który kierował zespołem, aż do swej przedwczesnej śmierci...
Pierwsi członkowie Orkiestry Dętej:
> Stanisław Urbaniec - dyrygent
> Józef Barcik
> Fryderyk Widuch
> Jan Kuźnik
> Jan Cul
> Rudolf Żydek
> Józef Widuch
> Zygmunt Kantyka
> Józef Olszowski
> Eugeniusz Widuch
> Stanisław Barcik
> Józef Szwajca i inni...
10 lat później...
1978r. 16 październik: Wybór Papieża Polaka.
1981r.13 grudnia: Kolejne ważne wydarzenie "STAN WOJENNY" nawet złe wydarzenia w kraju nie zakłóciły działania orkiestry, mimo trudów jakie napotykali na swej drodze muzycy, mobilizowała ich chęć do grania jak i potrzeba na rzecz działania swojej wsi Pewli Ślemieńskiej, gminy, a nawet województwa.
1983r. Orkiestra gra nadal... pamiętamy jubileusz 15-lecia Orkiestry Dętej w Pewli Ślemieńskiej, kiedy to zostały wręczone odznaczenia dla członków orkiestry jak i straży pożarnej. Niestety niektórych osób już dziś z nami nie ma...
1994r. Kapelmistrzem zostaje Czesław Hura: (treść rozmowy przeprowadzonej podczas nagrywania kroniki na 45-lecie orkiestry) "(...) nie miał się kto tego podjąć, któryś czas był Zygmunt, później Romek i później jakoś ja wyszedłem drugi raz (...) co my tych chłopców wzięli do nauki, później Piotr, (...)niech się cieszą, cieszą chłopcy(...)"
2003r. Przegląd Orkiestr Dętych w Żywcu. Nasza orkiestra na płycie żywieckiego rynku wykonała kilka utworów ze swojego repertuaru. Niestety w trakcie trwania przeglądu pogoda zmieniła się diametralnie. Nad Żywcem przetoczyła się ogromna ulewa, lecz nawet obfite opady deszczu nie były wstanie przerwać występu naszej orkiestry. W strugach mocnego deszczu dzielnie wytrwali do końca. Ulewa trwa, a nasza orkiestra gra... Po skończonym występie organizatorzy postanowili przerwać przegląd i wprowadzić przerwę.
Czas na zmiany- Nowy kapelmistrz przejmuje batutę, w 2003 roku orkiestrą kieruje już Piotr Ścieszka.
2013r. Rok jubileuszowy - 45 lat Orkiestry Dętej w Pewli Ślemieńskiej: (treść rozmowy przeprowadzonej z kapelmistrzem Piotrem Ścieszka)
"Dziś w dniu tak pięknego i dostojnego jubileuszu spoglądamy wstecz i wspominamy minione lata. 45 lat istnienia orkiestry to ogromny okres czasu, dziś wspominamy cały wkład, prace jaką włożyli członkowie naszej orkiestry w tworzenie i przetrwanie orkiestry do dnia dzisiejszego.
Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pewli Ślemieńskiej powstała w 1968 roku dzięki zaangażowaniu członków, druhów z naszej OSP, dh Czesława Bąk, Stanisława Urbaniec, Józefa Barcik, Czesława Hura.
Tak jak to zazwyczaj bywa, początki były bardzo trudne. Brakowało sprzętu, instrumentów, umundurowania, ale nie brakowało chętnych do gry i nauki. Dwa lata później orkiestra bierze już udział w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Bielsku-Białej i tam zajmuje 3 miejsce.
Dzięki takim zakładom jak Fabryka Śrub w Żywcu, Fabryka Papieru w Żywcu, które miały swoje orkiestry, wycofany sprzęt przekazały do orkiestry w Pewli Ślemieńskiej. W latach 70-tych i 80-tych dzięki zaangażowaniu zarządu naszej OSP i instytucji takich jak gromadzka i powiatowa Rada Narodowa, Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, Zarządu Wojewódzkiego OSP, Urzędu Gminy w Świnnej, GOK w Świnnej, do orkiestry spływają kolejne dotacje, dzięki którym zostają zakupione nowe instrumenty, sprzęt i umundurowanie. Przez szereg lat funkcje kapelmistrza w orkiestrze pełnili kolejno: Urbaniec Stanisław, Kantyka Zygmunt, Ścieszka Roman, Hura Czesław oraz Piotr Ścieszka.
Orkiestra w swoim repertuarze posiada marsze, utwory rozrywkowe i kościelne. W latach 90-tych dzięki wsparciu dh. Zbigniewa Bugaj, do orkiestry zostaje zakupiona nowa tuba B, a kilka lat później orkiestra wyjechała na Węgry, gdzie koncertowała w Budapeszcie na Dniach Polskich.
Wielkim wsparciem był dla nas też ksiądz Andrzej Górnik, dzięki któremu koncertowaliśmy kilka razy w Warszawie, Toruniu, Krośnie i Miejscu Piastowym. Orkiestra uczestniczy w corocznych Przeglądach Orkiestr Dętych w Żywcu.
Przez szereg lat istnienia orkiestry wielką pomocą jest dla nas Wójt Gminy Świnna Pan Henryk Jurasz wraz z Radą Gminy.
W 2005 roku do orkiestry został zakupiony nowy zestaw perkusyjny.
W 2006 roku zostało zakupione wyposażenie sali prób jakim były: pulpity pod nuty.
Pomoc uzyskaliśmy także przy organizacji wcześniejszych jubileuszy 35-lecie oraz 40-lecia podczas którego otrzymaliśmy 15 nowych instrumentów, to jest: kornety,klarnety, tenory, saksony i saksofony altowe oraz tenorowe, i tubę F.
Obecnie orkiestra swoją siedzibę ma w strażnicy, gdzie ma wydzieloną dla siebie sale. W każdą niedzielę odbywają się próby i różne imprezy okolicznościowe.
Orkiestra posiada bogaty repertuar i prezentuje dobry poziom muzyczny, uświetnia wszystkie uroczystości lokalne, kościelne i patriotyczne.
Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim osobą, które w jakkolwiek wspomagają i wspierają działalność orkiestry, mam tutaj na myśli Pana Wójta Henryka Jurasz wraz z Radą Gminy, Zarząd naszej OSP, GOK w Świnnej, oraz proboszcza naszej parafii. Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim kolegą z orkiestry, za ich zaangażowanie, wkład i pracę, dzięki którym orkiestra już przetrwała 45 lat. Dziękuję za uwagę, obecnie pełniący funkcję kapelmistrza orkiestry dh Piotr Ścieszka.