Ćwiczenia gminy Świnna
W dniu 01.05.2017r. okoÅ‚o godziny 19:40 na terenie gminy Ã…Å¡winna rozlegÅ‚ sie dźwiÄ™k syren alarmowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

FOTO:OSP Pewel Ślemieńska
 FOTO:OSP Pewel Ã…Å¡lemieÅ„ska

W dniu 01.05.2017r. okoÅ‚o godziny 19:40 na terenie gminy Ã…Å¡winna rozlegÅ‚ sie dźwiÄ™k syren alarmowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. UdaliÅ›my siÄ™ alarmowo w punkt koncentracji siÅ‚ i Ã…›rodków pod OSP Ã…Å¡winna. Po przybyciu wszystkich jednostek na miejsce, przedstawiono plan przebiegu ćwiczeÅ„ oraz wylosowano poszczególne numery startowe. Jednostki wyjeżdżaÅ‚y kolejno z miejsca koncentracji siÅ‚ i Ã…›rodków do przygotowanych zdarzeÅ„. ByÅ‚y to trzy zadania z którymi musieliÅ›my siÄ™ zmierzyć.

I- Pierwsze zlokalizowane na ulicy Malowniczej w Ã…Å¡winnej, polegaÅ‚o na odnalezieniu osoby poszkodowanej z objawami zawaÅ‚u serca oraz podejrzeniem hipotermii, nastÄ™pnie udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ewakuacja w bezpieczne miejsce i przekazanie zespoÅ‚owi ratownictwa medycznego.

II- Zadanie drugie czekaÅ‚o na nas w Pewli Ã…Å¡lemieÅ„skiej na ulicy Cichej, gdzie doszÅ‚o do wypadku komunikacyjnego. Samochód osobowy wypadÅ‚ z drogi, nastÄ™pnie dachowaÅ‚ i znalazÅ‚ sie na dachu w korycie rzeki. Nasze dziaÅ‚ania polegaÅ‚y na ewakuacji osoby poszkodowanej, nieprzytomnej, z urazem miednicy z samochodu w bezpieczne miejsce oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy i przekazanie ZRM.

III- Do trzeciego zdarzenia udaliÅ›my sie do Pewli MaÅ‚ej (obok szkoÅ‚y). Z informacji jakie nam przekazano, w pustostanie zamieszkaÅ‚ym przez bezdomnych pojawiÅ‚ sie ogieÅ„. DziaÅ‚ania na miejscu polegaÅ‚y na udzieleniu KPP osobie znajdujÄ…cej sie na zewnÄ…trz z podejrzeniem podtrucia dymem oraz wprowadzeniu do budynku ratowników w aparatach ochrony ukÅ‚adu oddechowego w celu ugaszenia pożaru oraz przeszukaniu budynku. W Ã…›rodku znaleziono osobÄ™, którÄ… ratownicy ewakuowali na zewnÄ…trz. Poszkodowany nieprzytomny, brak oddechy, przystÄ…piono do reanimacji krążeniowo oddechowej.

ByÅ‚y to pierwsze tego typy ćwiczenia w naszej gminie. Gdzie jako jedyna jednostka na miejscu zdarzenia musieliÅ›my poradzić sobie sami. Ćwiczenia okazaÅ‚y siÄ™ Å›wietnym sprawdzianem naszych umiejÄ™tnoÅ›ci oraz wiedzy. ZostaÅ‚y przygotowane bardzo starannie i realistycznie. DziaÅ‚ania zakoÅ„czyliÅ›my powrotem do bazy dnia 02.05.2017r. po godzinie 1:00

SiS:
> 707[s]90 - OSP Pewel Ã…Å¡lemieÅ„ska – GBA